Alman Eğitim Sistemi

Almanya’da okullar paralı mı?

Alman devlet okulları ücretsizdir ve vergilerle finanse edilir. Öğrencilerin yaklaşık %9’u paralı özel okullara gitmektedir.

Okula gitmek neden zorunlu?

Almanya’da okula devam mecburiyeti var. Çocuklar genelde altı yaşında okula başlar ve en az dokuz yıl boyunca okula giderler.

Çocuklar ilk olarak dört yıl ilkokula (Grundschule) giderler. Dördüncü sınıfta, eğitimlerine nasıl devam edecekleri konusunda karar verilir. İlkokul sonrasında devam edeceği okullar; Hauptschule, Realschule, Gymnasium ve Gesamtschule adı verilen okullara ayrılmıştır.

(Grundschule) Çocuklar ilk olarak dört yıl ilkokula giderler.

Hauptschule adı verilen temel eğitim okulu, dokuzuncu sınıftan sonra alınan diplomayla sona erer.

Realschule adı verilen ortaokuldan ise 10. sınıftan sonra alınan diplomayla mezun olunur. Bu okullardan sonra öğrenciler bir meslek eğitimine başlayabilir veya okula devam edebilirler. Gymnasium adı verilen liselerin 12. ve 13. sınıfından sonra,  bir yüksekokulda okuma hakkı kazandıran lise diploması gelir.

Sekundarschule 6 YIL

(Grundschule) 4 YIL   +

Gymnasium 8 YIL

Okullar konusunda kim sorumludur?

Alman eğitim sitemi merkezi bir yapıya sahip değildir, eğitim eyaletlerin sorumluluğundadır. Yetki, 16 eyaletin eğitim bakanlıklarındadır. Dersler, diplomalar ve okul türleri arasındaki geçişler her eyalette farklı düzenlenmiş olabilir. Almanya’da eğitim başarısı büyük ölçüde sosyal kökene bağımlıdır.

Öğretmenlik mesleğinin güzel yanı değişkenliğidir. Elbette ders planına uymak zorundayım ama dersi öğrencilerin zevk ve ilgiyle izleyecekleri bir biçimde anlatılması çok önemlidir.

Öğretmenler genelde yarım gün çalışıyor. Haftada 16 ders saati, artı yaklaşık 20 saat hazırlık ve izleme, bunun bir kısmını evden yapabilir. Sınav döneminde çalışma haftası 45 saate kadar çıkabiliyor. Buna veli toplantıları, öğretmenler kurulu ve not konferansları ekleniyor.

Bazı öğrenciler lise diploması almak için çok zorlanıyorlar. Toplumun, yükseköğrenim yapamayan kişilere biraz daha takdir göstermesi gerekir.

Almanya’da Öğretmenlik Eğitimi

Üniversitedeki öğretmenlik eğitimi; Öğretmen adayları, ileride öğretecekleri en az iki dalı seçmek zorundadırlar. Mezuniyet koşulları eyaletten eyalete veya yüksekokuluna göre farklılık gösterebiliyor; kiminde lisans kiminde ise yüksek lisans diplomasıyla mezun olunuyor.

Almanya’ya yerleşen herkesin, devlet okullarının yanı sıra özel ve uluslararası okulların bulunduğu ülkede çocuklar için en uygun okul Almanya’da ne kadar yaşayacaklarına, çocukların yaşına ve Almanca bilgilerinin düzeyine bağlı olarak değişebiliyor.

Almanya Devlet Okulları

Almanya’da nüfusun büyük çoğunluğu çocuklarını devlet okullarına yolluyor. Ücretsiz olan bu okullar kaliteli bir eğitim sunuyor. Bu okullarda genel olarak Almanca ders yapılıyor ama yabancı öğrenciler için Almanca kursları da sunuluyor.

Almanya Özel Okulları

Özel okullar ücretli olmasına öğrencilerin giriş sınavı veya kabul sürecinden geçmesi gerekiyor.

Almanya Uluslararası Okullar

Uluslararası okulların büyük çoğunluğu özellikle Berlin, Münih ve Frankfurt gibi yabancı çalışanların çok olduğu şehirlerde bulunuyor. Bu okullar öğrencilere İngilizce ya da kendi ana dillerinde eğitim alma avantajı sunuyor. Bu okullar uluslararası geçerliliğe sahip diploma sunuyor ve Almanya’da kısa süreliğine yaşayacak ve okul ücreti ödemeye müsait ailelere uygundur.

Almanya’da belli bir okul seçimi yapmak istiyorsanız

*Okul ücretli mi?

* Okulu ders saatleri

*Okulun ana eğitim dili hangisi?

*Okuldaki yabancı öğrencilerin sayısı ne kadar?

*Müfredatın ve standart bir ders programının içeriği nedir?

*Yabancı öğrenciler için destekleyici Almanca kursları var mı?

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

X