Almanca Bir Ön Koşuldur

Almanca bilgisi Alman üniversitesine kabul için bir ön koşuldur. Almanca dil yeterliliğinizi TestDaF veya DSH gibi bir dil testi yaparak kanıtlayabilirsiniz.

Ancak, uluslararası bir lisans programına ( eğitim dili İngilizce) kayıt yaptırmak istiyorsanız Almanca bilmenize gerek yoktur. Almanca dil becerilerinizi geliştirmek için bir dil kursuna katılabilirsiniz.

ALMANCA TESTLERİ

Almanca dil seviyenizi iki farklı sınavla gösterebilirsiniz. Bunlardan biri “DSH” (Yabancı Dil Başvuruları için Alman Dili Üniversitesi Giriş Sınavı), diğeri “TestDaF” (Yabancı Dil Olarak Almanca Testi).

Goethe-Zertifikat C2: Großes Deutsches Sprachdiplom “sınavını geçmiş olmalısınız.

Alman Eğitim ve Kültür İşleri Bakanları Daimi Konferansı’ndan Alman Dili Diploması (aşama II) var.

„Telc Deutsch C1 Hochschule“ sınavını geçmeniz gerekir.

DSH (Deutsche Sprachprüfung für den Hochschulzugang)

Almanca Alman üniversitelerindeki birçok lisans programında eğitim dilidir. Türk öğrenciler Almanca bilgisini kanıtlamaları gerekmektedir.

Ancak, uluslararası bir lisans programına (İngilizce) veya özel bir yüksek lisans programına kaydolursanız Almanca bir önkoşul değildir.

Bazı üniversitelerde sadece bir ya da iki yarıyıl öğrenim görmeyi planlıyorsanız, Almanca dil yeterliliğine dair belge istemezler. Ancak bu kural her yerde geçerli değildir.

TESTDAF

Almanya’ya gelmeden önce Türkiye’de TestDaF sınavına girebilirsiniz. TestDaF, dünya çapında 90’dan fazla ülkede yapılmaktadır. Test merkezleri, tarihler, ücretler, başvuru prosedürleri ve daha fazlası hakkında bilgi TestDaF web sitesindedir.

DSH –TestDAF

DSH (Deutsche Sprachprüfung für den Hochschulzugang = Yabancı Dil Başvuru Sahipleri için Alman Dili Üniversitesi Giriş Sınavı) sadece Almanya’da alınabilir. Birçok üniversite DSH sınavını sunar.

TestDaF ve DSH farklı seviyelerde dil yeterliliğini değerlendirir. Orta seviyenin tüm test bölümlerini geçerseniz (TestDaF için TDN 4 ve DSH için DSH-2), herhangi bir kısıtlama olmaksızın çalışmanıza izin verilir.

Çeşitli sınav bölümlerinde daha düşük puanlar elde ederseniz, yine de üniversitenin gereksinimlerine bağlı olarak kabul edilir.

X