Almanya Öğrenci Vizesi

Almanya’da üniversite eğitimi almak amacıyla gelmek istemesi durumunda vizeye ihtiyaç vardır. AB üyesi bir ülkenin vatandaşları, sadece geçerli bir kimlik belgesi yeterlidir. Vize almaları gerekli değildir.

Türk öğrenciler 90 günden uzun bir süre Almanya’da kalmak istedikleri takdirde genellikle öğrenci vize almaları zorunludur.

Türkiye’de Alman Büyükelçiliği veya Konsolosluğu’na müracaat ederek vize hakkında detaylı bilgi verilmektedir.

Uluslararası bir öğrenci olarak, Almanya’da ne kadar kalmayı planladığınıza bağlı olarak Almanya vizesi almanız gerekir. Almanya vize şartları hakkında daha fazla bilgi Alman büyükelçiliği veya Alman konsolosluğuna başvurmanız gerekir.

Almanya vize için 8-10 hafta önceden başvurun, çünkü bu işlemin yapılması bazen birkaç ay sürebilir.

  1. Almanya Aday Öğrenci Vizesi (“Visum zur Studienbewerbung“)

Almanya’da bir üniversite veya hazırlık kursuna kabul belgesi almamış iseniz, Almanya aday öğrenci vizesine başvurmanız gerekir.

Almanya aday öğrenci vizesi üç ay boyunca geçerlidir ve size bir Alman yükseköğrenim kurumuna kabul için gerekli koşulları sağlama fırsatı verir. Daha fazla zamana ihtiyacınız varsa, Almanya’da altı aya kadar uzatılabilir. Bu süre zarfında bir yükseköğrenim kurumuna veya hazırlık kursuna kabul edilirseniz, öğrenci ikamet izni için başvurabilirsiniz.

  1. Almanya Öğrenci Vizesi (“Visum zu Studienzwecken“)

Almanya’da üniversiteye veya bir hazırlık kursuna kabul belgesini aldıysanız, Almanya öğrenci vize için başvurmalısınız. Öğrenci vizeleri genellikle üç ay geçerlidir. Bu üç ay içinde, üniversite şehrinizdeki Yabancı Kayıt Bürosuna uzatılmış oturma izni başvurusunda bulunmanız gerekecektir.

Almanya Öğrenci Vize Başvurusu İçin Gerekli Belgeler

* Geçerli pasaport

*Sağlık sigortası kapsamını doğrulayan belgeler

*Finansal kaynak belgeleri (yaklaşık 10.236 Euro’ya sahip olduğunu bir “Bloke Hesap” ile belgelemesi gerekir. ( 2020 yılı aylık 855 Euro)

*Geçmiş akademik çalışmaların ve başarıların sertifikaları

*Almanya’da bir dil kursuna katılmayı planladığınız Almanca yeterlilik belgesi veya İngilizce olarak verilen bir lisans programı için İngilizce dil becerilerini kanıtlayan belgeler

*Türkiye’de üniversite kazandı belgesi ve puanları gösteren belgeler

*Kabul mektubu

*Başvurunuzu yeterince erken yapın (Vize işlemleri birkaç ay sürebilir)

Almanya’ya geçerli bir Almanya öğrenci vize olmadan ülkeye giriş yapamazsınız. Pasaportunuzun kaldığınız süre boyunca geçerli olduğunu kontrol edin! Almanya’da olduğunuzda pasaport / kimlik belgelerinizin süresi dolarsa, ülkenize geri dönmeniz ve bu belgeleri orada uzatmanız gerekir.

X