Almanya Üniversiteleri

Almanya Üniversiteleri Nasıl Seçilir?

Almanya’da devlet üniversitesi ve özel üniversite arasında seçim yapabilirsiniz.

**Üniversiteler,

**Uygulamalı bilimler üniversiteleri ve

**Sanat, film ve müzik kolejleri.

Tüm yükseköğretim kurumlarının kalitesi eşit derecededir.

Hangisinin sizin için doğru?

Federal Almanya Cumhuriyeti’nin birçok bölgelerinde 400’den fazla devlet tarafından onaylanmış üniversite bulunabilir. Üniversiteler de yaklaşık 20.000 bölümde ders vermektedir.

YÖK Onayı

Almanya üniversiteleri diplomaları YÖK tarafından onaylıdır.

Almanya Üniversite Çeşitleri

Almanya’da üç tür yükseköğretim kurumu vardır. Sizin için doğru olan yükseköğrenim türü, ilgi alanlarınıza ve kariyer planlarınıza bağlı olacaktır.

**Üniversiteler

**Uygulamalı Bilimler Üniversiteleri

**Sanat, Film ve Müzik Kolejleri

1-Almanya Üniversiteleri

Almanya’da üniversiteler temel olarak teorik bilgi verir. Almanya’da birçok üniversite belirli bir alanda uzmanlaşmıştır. Bunlara teknik üniversiteler ( Technische Universität, TU) veya eğitim kolejleri   ( Pädagogische Hochschule, PH ) denir. Üniversitelerde doktora (doktora) eğitimi de alabilirsiniz.

2-Almanya Uygulamalı Bilimler Üniversiteleri

Almanya Uygulamalı Bilimler Üniversiteleri uygulamaya yönelik akademik yükseköğrenim sunmaktadır. Almanya uygulamalı bilimler üniversiteleri odak noktası teoriden ziyade profesyonel uygulamadır.

Almanya üniversitelerinde, birinci derece lisans, ikincisi yüksek lisanstır. Almanya Uygulamalı Bilimler Üniversiteleri konuları arasında teknoloji, ekonomi, sosyal hizmet veya tıp gibi alanlar da bulunmaktadır.

Almanya Uygulamalı Bilimler Üniversitelerinin çoğunda doktora eğitimi mümkün değildir. Üniversitelerdeki ve diğer yükseköğretim kurumlarının dereceleri hakkında daha fazla bilgiyi bulabilirsiniz.

Almanya uygulamalı bilimler üniversitelerinin mezunları Almanya ve yurtdışındaki şirketlerde iş bulma avantajı vardır.

3-Almanya Sanat, Film ve Müzik Kolejleri

Sanat, film ve müzik yüksekokullarının çoğunun Almanca eğitim dili vermektedir.

Sanat, film ve müzik kolejlerinde müzik, mimari, görsel sanatlar, drama, dans, endüstriyel ve moda tasarımı gibi sanatsal konuları incelenmektedir.

Almanya sanat, film ve müzik kolejleri modern medya üniversitelerinde yönetmenler, görüntü yönetmenleri, senaristler ve diğer film ve televizyon profesyonelleri yetiştirilmektedir.

Bu kolejlere giriş koşulları, giriş sınavında bir yetenek sınavı vardır. Son derece yetenekli adaylar doğrudan başvurabilirler.

Almanya Çift Üniversiteler (Almanya İkili Üniversiteler)

Klasik Uygulamalı Bilimler Üniversitesi derslerin yanı sıra, sanayi de uygulama ile akademik eğitiminizi profesyonel çalışma ile yakından ilişkilendirme fırsatı verir. “Uygulama ile öğrenme” yi seviyorsanız, yüksek motivasyona sahipseniz, iyi derecede Almanca bilgisine sahipseniz ve hızlı bir şekilde sanayi de çalışmak istiyorsanız, ikili üniversite sizin için doğru yerdir. Uygulamalı bilimler üniversiteleri ve işbirlikçi eğitim üniversitelerinin yanı sıra bireysel üniversiteler bu tür bir derece kursu sunmaktadır.

İşbirlikçi çalışmalar kursu seçerseniz, bir şirketle sözleşme imzalamanız da gerekir. Bu durumda eğitim yükseköğretim kurumlarında, uygulama ise şirketin tesislerinde yapılır. Çoğu durumda çalışma aşamaları ve öğrenim ücretleri ödenir. Üç varyant vardır:

Eğitim:

*Lisans programı, resmi eğitim – meslekte eğitim ile birleştirilir.

Uygulama:

*Çalışma aşamaları, bir şirketteki pratik aşamalarla dönüşümlü olarak gösterilir.

Akademik Çalışmalar, Sürekli Mesleki Eğitim

*Akademik çalışmalar, sürekli mesleki eğitim ile birleştirilir. Tam zamanlı çalışıyorsunuz ve uzaktan öğrenme kursuna benzer şekilde büyük ölçüde kendi kendine çalışma yoluyla öğreniyorsunuz. Uygulama çoğu durumda ilgilendiğiniz şirket ile sınırlı olacaktır. Şirketlerde 50.000’den fazla ikili eğitim fırsatı hakkında bilgi edinebilirsiniz.

Uygun bir şirket bulduğunuzda, şirkete bir başvuru mektubu, bir CV ve sertifikalarınızın kopyaları ile başvuru yapıyorsunuz. Daha sonra şirkete davet edilirsiniz. Genellikle kişisel sözlü bir röportaj ve bir beceri testinden oluşur.

Almanya Devlet Üniversiteleri ve Almanya Özel Üniversiteler

Almanya’daki üniversitelerin çoğu devlet tarafından finanse edilmektedir. Bazıları da kilise tarafından işletilmektedir ve devlet onaylı 120’den fazla özel kolej vardır. Almanya’da birçok özel üniversite uygulamalı bilimler üniversiteleridir.

Almanya’daki öğrencilerin çoğu devlet üniversitelerine kayıtlıdır. Sadece yüzde 5.5 kadarı özel bir üniversiteye gidiyor. Almanya özel kolejlerde ve üniversitelerde yükseköğrenim ücretleri ödemek zorundasınız. Yükseköğretim kalitesi her iki üniversite de aynıdır.

Almanya Üniversiteleri Ön Koşullar

Tıp, eczane, veteriner hekimliği, diş hekimliği popüler bölümlerdir ve bu nedenle Almanya’daki tüm üniversitelere giriş konusunda kısıtlamalar vardır. Almanya bu bölümlerde uluslararası öğrencilere %6-8 oranında kontenjan tanımaktadır.

Numerus clausus (NC) olarak bilinir, yani: başvuru sahiplerinin kabul edilmek üzere belirli bir genel ortalama dereceye sahip olmaları gerekir.

X