Almanya Vizesi

Uluslararası bir öğrenci olarak, Almanya’da ne kadar kalmayı planladığınıza bağlı olarak Almanya için vize almanız gerekir. Almanya vize şartları hakkında daha fazla bilgi Alman büyükelçiliği veya Alman konsolosluğuna başvurmanız gerekir.

Almanya vizeniz için önceden başvurun, çünkü bu işlemin yapılması birkaç ay sürebilir.

  1. Almanya Aday Öğrenci Vizesi (“Visum zur Studienbewerbung“)

Henüz bir üniversite veya hazırlık kursuna kabul belgesi almadıysanız, aday öğrenci vizesine başvurmanız gerekir.

Almanya aday öğrenci vizesi üç ay boyunca geçerlidir ve size bir Alman yükseköğrenim kurumuna kabul için gerekli koşulları sağlama fırsatı verir. Daha fazla zamana ihtiyacınız varsa, altı aya kadar uzatılabilir. Bu süre zarfında bir yükseköğrenim kurumuna veya hazırlık kursuna kabul edilirseniz, öğrenci ikamet izni için başvurabilirsiniz.

  1. Almanya Öğrenci Vizesi (“Visum zu Studienzwecken“)

Üniversiteye veya bir hazırlık kursuna kabul belgesini aldıysanız, çalışma amacıyla vize için başvurmalısınız. Öğrenci vizeleri genellikle üç ay geçerlidir. Bu üç ay içinde, üniversite şehrinizdeki Yabancı Kayıt Bürosuna uzatılmış oturma izni başvurusunda bulunmanız gerekecektir.

Almanya Vize Başvurusu İçin Gerekli Belgeler

* Geçerli pasaport

*Sağlık sigortası kapsamını doğrulayan belgeler

*Finansal kaynak belgeleri

*Geçmiş akademik çalışmaların ve başarıların sertifikaları

*Almanya’da bir dil kursuna katılmayı planladığınız Almanca yeterlilik belgesi veya İngilizce olarak verilen bir lisans programı için İngilizce dil becerilerini kanıtlayan belgeler

*Türkiye’de üniversite kazandı belgesi ve puanları gösteren belgeler

*Kabul mektubu

*Başvurunuzu yeterince erken yapın

*Vize işlemleri birkaç ay sürebilir

* Geçerli bir vize olmadan ülkeye giriş yapamazsınız.

Pasaportunuzun kaldığınız süre boyunca geçerli olduğundan emin olun! Almanya’da olduğunuzda pasaport / kimlik belgelerinizin süresi dolarsa, ülkenize geri dönmeniz ve bu belgeleri orada uzatmanız gerekir.

X