Almanya’da Almanca Kurslar

Diplomanız Almanya’da okumak için yeterli görülmezse, kayıt yaptırmanıza izin verilmeden önce bir hazırlık kursuna (“Studienkolleg”) katılmanız gerekecektir.

Türkiye’de Alman lisesinden mezun iseniz, “Abitur” aldıysanız da geçerlidir.

Almanya’daki dil yeterliliği düzeyleri, Ortak Avrupa Diller Referans Çerçevesinde belirtilenlere dayanmaktadır. Üç ana seviye grubu vardır: Temel Kullanıcı (A), Bağımsız Kullanıcı (B) ve Yetkin Kullanıcı (C). Bunlar, mutlak yeni başlayanlardan (A1) neredeyse anadili konuşanlara (C2) kadar altı alt gruba ayrılmıştır.

Bir hazırlık kursuna katılmak için önce bir giriş sınavını geçmeniz gerekir. İyi Almanca dil becerileri bir ön koşuldur ( Avrupa Diller Referans Çerçevesinin B1 seviyesi ).

Hazırlık kursunun sonunda, takip etmek istediğiniz çalışma konusuyla ilgili çeşitli konularda test edilecektir. Bu teste “üniversiteye giriş değerlendirme sınavı” (“Feststellungsprüfung”) denir. Sınavın bir kısmı bir dil sınavıdır.

Hazırlık kursları genellikle iki yarıyıl alır ve haftada 28 ila 32 saat eğitim verir. Notlarınız çok iyi ise, sadece bir dönemden sonra “Feststellungsprüfung” almanıza izin verilir.

Çoğu üniversite hazırlık kursları için öğrenim ücreti almaz. Ancak, bir kurs katılımcısı olarak, kayıtlı tüm öğrencilerin ödemesi gereken dönem katkısını ödemeniz gerekir.

 

X