Almanya’da Banka Hesabı Açma

Almanya’da Banka Hesapları

ATM’den nakit çekme, Almanya’da banka hesapları açtırabilirsiniz. Bir Alman banka hesabıyla, dönem katkı payını, aylık kiranızı, sağlık sigortası veya telefon faturaları ödeyebilirsiniz.

Öğrencilerin Almanya’da banka hesabı açması çok kolaydır. Ayrıca para çekme makinelerinden ücretsiz olarak para çekebilirsiniz.

Almanya’da birkaç haftadan daha uzun süre kalmayı planlıyorsanız, burada bir hesap açmalısınız. Öğrenciler için genellikle ücretsizdir. İlgili formaliteler çok kolaydır.

Almanya’nın çeşitli şehirlerinde şubeler işleten çok sayıda ticari ve tasarruf bankası bulunmaktadır. Ayrıca, İnternet üzerinden tüm hizmetleri sunan bir dizi çevrimiçi banka da vardır. Bir banka hesabı açarken bankanın ulusal veya doğrudan bir banka olduğundan emin olmalısınız. O zaman farklı bir şehre, giderseniz ve orada yeni bir hesap açmak zorunda kalmazsınız.

Almanya’da Banka Hesabı Açma

Almanya’da bir hesap açmak için aşağıdaki belgeleri sunmanız gerekir.

*Pasaport veya kişisel kimlik kartı,

*Üniversitenizden aldığınız öğrenci kimliği veya kayıt belgesi veya kabul bildirimi

*Yerleşik Kayıt Ofisi veya Yabancı Kayıt Ofisi’nden kayıt onayı

Bu belgeleri yanınızda istediğiniz bir banka şubesine gidebilir ve bir cari hesap (Girokonto) açmasını isteyebilirsiniz.

Transferler ve havaleler gibi banka işlemleri çevrimiçi olarak veya bankalar ve banka makinelerinde yapılabilir.

Almanya Banka Kartları

Cari bir hesap açtıktan sonra, para çekme makinelerinden para çekebileceğiniz ve banka ekstrenizi kendiniz yazdırabileceğiniz bir banka kartı verilecektir. Almanya’da banka kartlarına genellikle EC-, Giro- veya Maestro kartları denir.

MasterCard, Visa ve American Express gibi yaygın olarak kullanılan tüm kredi kartları Almanya’da kabul edilmektedir. Kredi kartınızı nakit makinelerinden para çekmek için de kullanabilirsiniz, ancak kredi kartı şirketleri genellikle bu hizmet için yüksek ücret talep eder. Bir kredi kartınız varsa ve Almanya’da uzun bir süre kullanmak istiyorsanız, bankanıza veya kredi kartı şirketinize önceden bilgi vermelisiniz.

Almanya’da birçok kredi kartı olmasına rağmen, genelde Almanya’nın hemen hemen her yerinde kabul edildiği için genellikle EC kartlarıyla ödeme yapmayı tercih ediyorlar.

X