Almanya’da Çalışma

Almanya’da üniversite eğitimi alan öğrencilerin Almanya’da yarı zamanlı ve tam zamanlı çalışma izinleri vardır.

Almanya’da Çalışma

1-Yarı Zamanlı İş

Almanya’da çalışmak istiyorsanız, uluslararası bir öğrenci olarak uymanız gereken bazı kurallar bulunur. Yarı zamanlı bir iş ekstra harcamanız için katkı sağlayabilir, ancak Almanya’da tüm yaşam giderlerinizi ( beslenme-konaklama- ulaşım-sigorta….) karşılayacak kadar para kazanamazsınız.

2-Tam Zamanlı İş

Almanya üniversitesi öğrenci iseniz, yılda sadece 120 tam gün çalışmanıza izin verilir.(Yabancılar Kayıt Bürosu ve Federal İstihdam Bürosu’nun önceden onayı olmadan) Almanya’da staj programınız için 120 günlük kural uygulanmaz. Ve yabancı öğrenciler için farklı kurallar geçerlidir. Bazı durumlarda, birkaç kurum yetkililerinden onay almanız gerekir.

Bloke Edilmiş Hesap

Uluslararası öğrenci Almanya’da üniversite eğitimini finanse etmek için bloke edilmiş bir hesap kullanır. Buna “bloke edilmiş hesap” denir, çünkü hesaba yatırılan para Almanya’ya gelene kadar geri alınamaz.

Almanya’da Çalışma

Almanya’da üniversite eğitimi alan öğrencilerin Almanya’da yarı zamanlı ve tam zamanlı çalışma izinleri vardır. Yarı zamanlı bir iş ekstra harcamanız için katkı sağlayabilir, ancak Almanya’da tüm yaşam giderlerinizi ( beslenme-konaklama- ulaşım-sigorta….) karşılayacak kadar para kazanamazsınız.

X