Almanya’da Eğitim

Almanya’da Eğitim için;

Lise veya meslek lisesi mezunu, ÖSYM sınavlarına girme, Türkiye’de veya Kıbrıs’ta örgün 4 yıllık örgün bir üniversiteyi kazanmak yeterlidir. ÖSYM kazandı belgesi (ÖSYM Yerleştirme Belgesi) 2 yıl geçerlidir.

Temel Almanca bilgisi, Sadece Almanca eğitim veren bölümler için önemli bir koşul değil.

Almanya’daki üniversitelerin kabul şartları hakkında daha ayrıntılı bilgi edinmenin diğer bir yolu ise yaz kurslarıdır. Bu kurslar, üniversiteler tarafından Almanya genelinde yaz aylarında düzenlenmektedir.

Öğrencilerin Almanya’da Eğitim Tercih Etme Nedenleri?

*Almanyada eğitim dili Almanca olan programlara karar verildiği takdirde de belirli bir seviyede Almanca bilgisi Test Deutsch als Fremdsprache (TestDaF) gibi sınavlar ile ispatlanmalıdır.

*Almanya’da Almanca öğrenmek için çok çeşitli seçenekler sunulmaktadır. Bazı Alman üniversitelerinde Almanca dil kurslarına katılma imkânı bulunmaktadır.

*Almanya’da TestDaF sınava hazırlık kursu veren özel dil okulları bulunmaktadır.

*Ayrıca Almanya genelinde öğrencilere üniversite eğitimi öncesinde dil hazırlığı imkânı sağlayan çok sayıda yaz kursları da bulunmaktadır. (sommerkurse).

Öğrenciler kendilerini Almanya’da iyi hissedebilmeleri için genel anlamda iyi düzeyde Almanca bilgisine gereksinim duymaktadır.

*Almanca bilgisine sahip olması tabii ki ideal durumdur. Çocuğunuzun Türkiye’de Almanca öğrenmeye başlaması mantıklı ve zaman ile para tasarruf etmenizi sağlar. ( Goethe Enstitüsü)

*Öğrencinin Almanya’da eğitim için hangi dili hangi seviyede bilmesi gerektiği tamamen tercih edeceği üniversiteye ve bölüme bağlıdır.

*Uluslararası bir programa müracaat etmeye karar verenlerin öncelikle iyi seviyede İngilizce bilgisine ihtiyaçları vardır. Alman üniversiteleri eğitim dili İngilizce olan 1.400’den fazla lisans, yüksek lisans ve doktora programında eğitim alma imkânı sunmaktadır.

Almanya Yükseköğretim Politikası

Almanyada eğitim ülke çapında aynı değildir. 16 federal devletin her birinin kendi yükseköğrenim kuralları vardır.

Almanya’daki üniversiteler bağımsızdır. Kabul, son başvuru tarihleri ​​büyük ölçüde ilgili üniversite tarafından belirlenir. Bu yüzden her zaman seçtiğiniz üniversite için hangi kuralların geçerli olduğunu üniversite web sayfasından öğrenmelisiniz.

Almanya’da Yaşam

Almanya’da yaşam Avrupa ülkelerine kıyasla oldukça uygundur. Almanya’da yaşam fiyatları temel olarak AB ortalamasına uygundur. Yaşam masraflarınızı karşılamak için ayda yaklaşık 850-900 avroya ihtiyacınız olacak.

Almanya’da Banka Hesabı

ATM’den nakit çekme, banka hesapları açtırabilirsiniz. Bir Alman banka hesabıyla, dönem katkı payını, aylık kiranızı, sağlık sigortası veya telefon faturaları ödeyebilirsiniz.

Almanya’da bir banka hesabı açarken bankanın ulusal veya doğrudan bir banka olduğundan emin olmalısınız. O zaman farklı bir şehre, giderseniz ve orada yeni bir hesap açmak zorunda kalmazsınız.

Almanya’da Banka Hesabı Açma

Almanya’da öğrencinin bir hesap açması için aşağıdaki belgeleri sunması gerekir.

*Pasaport (kişisel kimlik kartı)

*Üniversitenizden aldığınız öğrenci kimliği (veya kayıt belgesi veya kabul bildirimi)

* Yabancı Kayıt Ofisi’nden kayıt onayı

Bu belgeleri yanınızda istediğiniz bir banka şubesine gidebilir ve bir cari hesap (Girokonto) açmasını isteyebilirsiniz.

Transferler ve havaleler gibi banka işlemleri banka ATM makinelerinde yapılabilir.

Finansal Kaynaklar

Bir Yıl İçin 10.236 Euro (Aylık 853 Euro)

Almanya’da eğitiminize başlamadan önce, yeterli paranız olduğunu kanıtlamanız gerekir. Öğrencinin vize başvuru öncesinde Almanya herhangi bir bankasında 01.01.2020 10.236 Euro bulunması gerekir.

Almanya’da Bloke Bir Hesap Açmak

Almanya’da bloke bir hesap açmak nispeten kolaydır.

Deutsche Bank web veya üzerinde Fintiba web üzerinden yapılabilir.

Diplomanız Almanya’da Tanınmıyorsa (Uluslararası Öğrenciler İçin)

Lise veya meslek lisesi diplomanız Almanya’da tanınmıyorsa, bir Alman üniversitesine girmek için bir “Studienkolleg” (hazırlık kursuna) girmeniz gerekecektir.

Diplomanız Almanya’daki bir lisans programına kabul etmeye uygun değilse, sınava girmeniz gerekir. Buna ” Feststellungsprüfung”  (üniversite yeterlilik sınavı) denir.

STUDİENKOLLEG

Üniversitelerde ve uygulamalı bilimler üniversitelerinde “Studienkolleg” adı verilen hazırlık kursları verilmektedir. Almanya’da tüm yükseköğretim kurumları bu hazırlık kursları vermez.

“Studienkolleg” kursları farklı türleri vardır.

Almanya Üniversiteleri STUDİENKOLLEG Kursu

M-kursu (diş hekimliği, tıp, veterinerlik tıbbı, eczane, biyokimya, biyoinformatik, biyoloji ve diğer tıbbi, biyolojik veya farmasötik derece programlarının muhtemel öğrencileri için)

W-kursu (işletme ve ekonomi (BWL ve VWL) adayları ve diğer ekonomi ve sosyal bilimler lisans programları için)

G-kursu (tüm beşeri bilimler ve yabancı dil lisans programlarından aday öğrenciler için)

T-kursu (biyokimya ve biyoloji ve diğer matematik, bilimsel veya teknik derece programları hariç olmak üzere tüm doğa bilimleri lisans programlarından aday öğrenciler için)

S-kursu (dil çalışmaları için)

Yeterli Almanca dil becerisine sahip olduğunuzu kanıtlamak için bir giriş sınavına girmeniz gerekir. Kendi ülkenizde yeterince Almanca öğrenmediyseniz, önce Almanya’da bir dil kursuna katılabilirsiniz.

Almanya’da bir devlet yükseköğretim kurumunda bir hazırlık kursuna (“Studienkolleg”) katılmak ücretsizdir. Ancak, kurs katılımcıları tüm öğrencilerin ödemesi gereken dönem katkısını ödemek zorundadır.

“Studienkolleg” kursu genellikle iki yarıyıl sürer. Haftada yaklaşık 30 saat ders verilmektedir.

 

 

 

 

X