Almanya’da Konaklama Nasıldır

Almanya’da Konaklama Seçenekleri?

Almanya’da eğitim alan öğrenciler ya bir öğrenci yurdunda, ya da özel bir konutta konaklarlar. Alman üniversiteleri öğrenim gören öğrencilere otomatik olarak bir konaklama imkânı sağlanmaz.

Almanya’daki üniversitelerin büyük bir kısmı kampüs üniversitesi değildir ve üniversite bölgesinde genellikle konaklama imkânları bulunmamaktadır.

Almanya’da Öğrenci Yurtları

Ancak her üniversite şehrinde öğrenci yurtları bulunmaktadır. Buradan bir oda kiralamak genellikle en ekonomik seçenektir.

Ancak yurt odalarından birisini kiralayabilmek için müracaatınızı gidiş tarihinden önce yapmanızı öneririz. (Kabul aldığınızda)

Almanya’da Kiralık Evler

Buna alternatif olarak özel konaklama imkânları bulunmaktadır. Kiralık evler boş bir oda veya möbleli bir daireye kadar çeşitli alternatifler sunulmaktadır.

Öğrenciler arasında özellikle öğrenci evleri (Wohngemeinschaft / WG) tercih edilmektedir. Burada, birkaç kişi bir daireyi müşterek kullanmaktadır. Herkesin kendisine ait bir odası bulunur, ancak mutfak ile banyo ortak kullanılır.

Avantajları:

WG’deki konaklama oldukça hesaplıdır. Ayrıca burada hemen yeni öğrenciler ile tanışma imkânı da bulabilirsiniz ve müşterek yaşam Almanca öğrenmek için bulunmaz bir fırsattır.

Konut arama sürecinde üniversitelerin yabancılar ofislerinden tavsiyeler alabilirsiniz.

X