Almanya’da Konaklama

Almanya’daki öğrenciler ya bir öğrenci yurdunda ya da özel bir evde yaşıyorlar. Almanya’ya gelmeden önce bir konaklama bulmanızı tavsiye ederiz.

Almanya üniversiteleri öğrencilere kayıt olduklarında otomatik olarak oda tahsis etmiyor. Uluslararası öğrenciler genellikle ortak bir dairede konaklar.

Almanya’da nerede eğitim gördüğünüze ve mali durumunuzun nasıl olduğuna bağlı olarak, size uygun kalacak ev bulmak kolay olmayabilir. Bu nedenle, Almanya’ya gelmeden önce mümkün olduğunca erken araştırmaya başlayın.

Üniversitedeki uluslararası ofis, kalacak bir yer bulmak ( yurt-ev) için tavsiye bilgiler verebilir.

Almanya Öğrenci Yurtları

Her üniversite kasabasında birkaç öğrenci yurdu vardır. Rezidansta bir oda genellikle bulabileceğiniz en uygun fiyatlı konaklamadır.

Öğrenciler üniversitelerde bulunan öğrenci yurtlarındaki odaları tercih etmektedir.

Erken başvurursanız, yurtlarda oda bulma şansınız yüksektir. Alman üniversitenizden kabul alır almaz yurt için başvuru yapabilirsiniz

Almanya’da öğrencilerin yurt başvuruları, yurtların işletilmesinden ve odaların tahsis edilmesinden sorumlu olan Studentenwerk (Öğrenci Hizmetleri Organizasyonu) tarafından yapılır.

Bazı Almanya üniversitelerinde uluslararası ofis öğrenci yurtlarına oda tahsis etmekten sorumludur. Bir yurtta bir odayı nasıl en iyi şekilde alacağınız konusunda üniversiteniz uluslararası ofis ile görüşebilirsiniz.

Almanya Özel Konaklama

Almanya’da özel konaklama yerleri de çok farklı olabilir. Almanya’da boş odaları olan evler, tamamen mobilyalı dairelere kadar her çeşit ev bulacaksınız. Bir odayı veya tüm daireyi kiralayabilirsiniz. Ayrıca, tek oda kiraya veren ev sahipleri de bulunmaktadır.

Almanya’da WG veya Wohngemeinschaft, birkaç öğrenci bir dairede birlikte yaşar. Her öğrencinin kendi yatak odası vardır, ancak mutfak, banyo, bir oturma odası, telefon ve internet maliyetini paylaşır. Paylaşımlı odalar öğrenciler arasında çok popülerdir.

Genellikle sadece bir oda veya daire için kira sözleşmesi imzalayabilirsiniz. Almanya’ya gelip, üniversitenize kayıt yaptırdıktan sonra, ev sahibiyle tanışıp özel bir oda kiralayabilirsiniz.

 

 

X