Almanya’da Sağlık İmkânları Nasıldır?

Almanya’da sağlık imkânları çok iyidir. Alman sağlık hizmeti dünyanın en iyileri arasındadır. Yani çocuğunuzun tıbbi desteğe ihtiyacı olması durumunda Almanya’da, başka hiçbir ülkede alamayacağı kadar iyi sağlık hizmetleri alacaktır.

Almanya’da üniversite eğitimi almak isteyenlerin bir sağlık sigortası yaptırmaları zorunludur. Çocuğunuzun kendi ülkenizde sahip olduğu sağlık sigortası güvencesi Almanya’da da geçerli olabilir.

Örneğin “Avrupa Sağlık Sigortası Kartı” na (EHIC) sahip olan herkes Almanya’da da bir sağlık sigortası kapsamındadır. Eğer kendi ülkenizdeki sağlık sigortası Almanya’da geçerli değil ise, çocuğunuzun buraya geldikten sonra bir zorunlu sağlık sigortası yaptırması gerekir.

Resmi sigorta kuruluşları üzerinden yapılabilen Almanya sağlık sigortasının ücreti aylık olarak yaklaşık 85 Euro’dur.

Genellikle üniversitelerin çevrelerinde de resmi sigorta kuruluşlarının irtibat ofisleri bulunmaktadır. Böylelikle bu tür bir sigorta anlaşmasını yapabilirsiniz.

Sağlık sigortası güvencesi ile Almanya’da doktora gidebilirsiniz. Acil durumlarda hastanelerin acil servislerine müracaat edebilirsiniz. Yapılması gereken acil müdahaleler sigortalılar için ücretsizdir. Ücretsiz arayabileceğiniz 112 üzerinden gündüz veya gece ambulans çağırabilirsiniz.

Almanya’da ilaçlar sadece eczanelerde satılır. Türkiye’de reçetesiz alabileceğiniz bazı ilaçlar (örneğin antibiyotikler) burada sadece bir doktorun onayladığı reçete ile satılır.

X