Almanya’da Üniversite Eğitimi

Almanya’da Üniversite Eğitimi için;

Lise veya meslek lisesi mezunu, ÖSYM sınavlarına girme, Türkiye’de veya Kıbrıs’ta örgün 4 yıllık örgün bir üniversiteyi kazanmak yeterlidir. ÖSYM kazandı belgesi (ÖSYM Yerleştirme Belgesi) 2 yıl geçerlidir.

Almanya’da Üniversite Eğitimi Başvuru Tarihleri

Almanya’da üniversite eğitimi başvuru için iki tarih belirlenmiştir.

*Yaz sömestri için‚ yani Nisanda öğrenime başlamak için 15 Ocak ve

*Kış sömestri için‚ yani Ekimde öğrenime başlamak için 15 Temmuz tarihleri belirlenmiştir.

Almanya üniversitelere başvuru ve istenilen tüm belgeler bu tarihe kadar gitmeyi arzu ettiğiniz üniversitenin yabancı öğrenciler dairesinin eline geçmiş olmalıdır. Aksi takdirde başvurunuz dikkate alınmayacaktır. Çıkabilecek bazı sorunları süre bitiminden önce açıklığa kavuşturmak maksadıyla‚ başvurunuzu mümkün olduğunca erken göndermenizi tavsiye ederiz.

Almanya’da üniversite eğitimi almak konusunda vereceğiniz karar sizin için büyük bir önem taşıyor olabilir. Belki de çocuğunuzun uzun bir süre yurt dışında eğitim görmesi konusunun doğru bir karar olup olmadığı ile ilgili henüz kararsız olabilirsiniz. Belki de çocuğunuzun uzun bir süre yurt dışında eğitim amaçlı bulunması o ana kadar yapılan eğitim ve yaşam planlaması için harcayacağınız miktar sizin bütçenize uymuyor olabilir.

Endişelenmenize gerek yok….

Almanya’da üniversite eğitimi ile ilgili alınan karar uzun bir süreyi kapsamak zorunda değil. Almanya’da kısa süreli de kalabilmeniz için bir dizi imkânlar bulunmaktadır.

Bunlar, kendi ülkenizde aldığınız üniversite eğitimini destekleyen türden olabilir ve özgeçmişinizde bir artı oluşturabilir. İleride tekrar eğitim amaçlı Almanya’ya gitmeniz bir sebep oluşturabilir.

Alman üniversiteleri her sene yaz kursları açmaktadır. Bu kurslar genellikle Haziran-Eylül ayları arasında düzenlenmektedir.

Sunulan kurs seçenekleri son derece çeşitlidir. Almanca dil kurslarının yanı sıra çok sayıda farklı disiplinde özel alanlara yönelik kurslar da bulunmaktadır.

Yaz kursları ülkeyi ve insanları tanımak ve Almanya üniversitelerindeki hayat ile ilgili ilk izlenimler edinmek için güzel bir fırsat sunmaktadır.

Yaz kurslarının ayrıntılı içeriğini aşağıdaki adreste bulabilirsiniz: www.daad.de/sommerkurse

Almanya’da kısa süreli eğitim almak amacı ile bulunmanın diğer bir alternatifi, muhtemelen kendi ülkenizdeki üniversitelerin de sunduğu çeşitli değişim programlarıdır. (Erasmus).

Bu çerçevede çoğunlukla sadece bir dönem için (1/2 yıl) Almanya’ya gitme imkânı bulunabiliyor. Almanya’da kısa süreli bulunarak, iş dünyası hakkında bir izlenim edinebilir. (staj yapmak amacı ile)

Bir yaz kursu, bir değişim programı veya bir staj muhtemelen Almanya’da uzun süreli eğitim amaçlı bulunmanız için bir sebep oluşturabilir. Çocuğunuzun birkaç yıl buyunca Almanya’da eğitim görmesi dünya genelinde kabul edilen bir diploma almasına da imkân tanımaktadır.

Ayrıca çocuğunuzun uzun süreli Almanya’da bulunması durumunda ülkeyi daha yakından tanıma ve aynı zamanda Almanca bilgisini ilerletme imkânı da bulacaktır.

Almanya Üniversiteleri

Almanya’nın en eski üniversitesi 1386 senesinde kurulan Heidelberg Üniversitesi’dir. Günümüzde Almanya’da 400’ü aşkın devlet üniversitesi bulunmaktadır. Bu üniversiteler, Almanya’nın 170 farklı yerinde bulunmaktadır.

Alman üniversiteleri eğitim ve araştırma için son derece farklı imkânlar sunmaktadır. Toplamda 20.000’i aşkın bölüm bulunmaktadır.

Çocuğunuz Almanya’da başarılı bir üniversite eğitimi almak için son derece uygun şartlar ile karşılaşacaktır. Almanya’da üniversiteler ve araştırma enstitüleri son derece modern donanımlara sahiptir.

Almanya üniversiteleri öğrencilere yoğun danışmanlık hizmeti sunulmakta ve aynı zamanda genç bilim insanı yetiştirmektedir.

Almanca Avrupa’da en çok konuşulan dillerinden birisidir. Günümüzde İngilizce bilgisi zaten olması gerekir, küresel dünyada iyi düzeyde ikinci bir yabancı dil bilmek CV’de çok önemlidir.

Finansal Kaynaklar

Bir Yıl İçin 10.236 Euro (Aylık 853 Euro)

Almanya herhangi bir bankasında 01.01.2020 10.236 Euro bulunması gerekir.

Almanya’da Bloke Bir Hesap Açmak

Almanya’da bloke bir hesap açmak nispeten kolaydır. Deutsche Bank ve Fintiba web üzerinden yapılabilir.

01.01.2020 tarihinden itibaren tutar 10.236 Euro’ya kadarolmalıdır.

*Para çekme

Almanya’ya vardıktan sonra bankanızın bir şubesinden randevu almalısınız.

Lise veya meslek lisesi diplomanız Almanya’da tanınmıyorsa,

Lise veya meslek lisesi diplomanız Almanya’da tanınmıyorsa, bir Alman üniversitesine girmek için bir “Studienkolleg” (hazırlık kursuna) girmeniz gerekecektir.

Akademik çalışmalarınıza dil ve konu bilgisi açısından hazırlanma için hazırlık kursuna (Propädeutikum) katılabilirsiniz.

Diplomanız Almanya’daki bir lisans programına kabul etmeye uygun değilse, sınava girmeniz gerekir. Buna ” Feststellungsprüfung”  (üniversite yeterlilik sınavı) denir.

Bu sınava hazırlanmak için Almanya’da “Studienkolleg” (hazırlık kursuna) katılabilirsiniz. Genellikle “Studienkolleg” İngilizce hazırlık kursları olarak da adlandırılır. Ancak hazırlık kursları da farklı bir içeriğe sahip olan ve sonunda “Feststellungsprüfung” sunmayan bir “Propädeutika”  olabilir.

STUDİENKOLLEG

Üniversitelerde ve uygulamalı bilimler üniversitelerinde “Studienkolleg” adı verilen hazırlık kursları verilmektedir. Almanya’da tüm yükseköğretim kurumları bu hazırlık kursları vermez. Almanya STUDİENKOLLEG hazırlık kursları, öğrencileri belirli konu alanlarına hazırlamak için çeşitli anahtar konuları kapsar.

Eğer uygulamalı bilimler üniversitesinde “Feststellungsprüfung” (üniversite yeterlilik sınavı) alırsanız, daha sonra sadece uygulamalı bilimler üniversitesinde eğitim alabilirsiniz. Sınava bir üniversitede girerseniz, her ikisinde de eğitim alabilirsiniz. Almanya yükseköğrenim kurumunuzdaki uluslararası ofis, doğru “Studienkolleg” dersini bulmanıza ve sizi buna hazırlamanıza yardımcı olacaktır. “Studienkolleg” kursları farklı türleri vardır.

Almanya Üniversiteleri STUDİENKOLLEG Kursu

M-kursu (diş hekimliği, tıp, veterinerlik tıbbı, eczane, biyokimya, biyoinformatik, biyoloji ve diğer tıbbi, biyolojik veya farmasötik derece programlarının muhtemel öğrencileri için)

W-kursu (işletme ve ekonomi (BWL ve VWL) adayları ve diğer ekonomi ve sosyal bilimler lisans programları için)

G-kursu (tüm beşeri bilimler ve yabancı dil lisans programlarından aday öğrenciler için)

T-kursu (biyokimya ve biyoloji ve diğer matematik, bilimsel veya teknik derece programları hariç olmak üzere tüm doğa bilimleri lisans programlarından aday öğrenciler için)

S-kursu (dil çalışmaları için)

Almanya Uygulamalı Bilimler Üniversitelerinde STUDİENKOLLEG Kursu

TI kursu (teknik ve mühendislik derece programlarının muhtemel öğrencileri için)

WW-kursu (iktisat derecesi programlarının aday öğrencileri için)

GD-kursu (yaratıcı ve sanatsal derece programlarının muhtemel öğrencileri için)

SW kursu (sosyal bilimler lisans programlarına aday öğrenciler için)

“Studienkolleg” dersine kabul edilmek için şu şartları yerine getirmelisiniz:

*İyi derecede Almanca bilgisi ( Ortak Avrupa Çerçevesinin B1 Seviyesi )

*Almanya’da yaşamak için yeterli para ( finansal kaynakların kanıtı )

*Geçerli bir vize

Yeterli Almanca dil becerisine sahip olduğunuzu kanıtlamak için bir giriş sınavına girmeniz gerekir. Kendi ülkenizde yeterince Almanca öğrenmediyseniz, önce Almanya’da bir dil kursuna katılabilirsiniz. Bazı üniversitelerde “Studienkolleg” kursuna kabul için başvurduğunuzda bu ders dikkate alınır.

Almanya’da bir devlet yükseköğretim kurumunda bir hazırlık kursuna (“Studienkolleg”) katılmak ücretsizdir. Ancak, kurs katılımcıları tüm öğrencilerin ödemesi gereken dönem katkısını ödemek zorundadır.

“Studienkolleg” kursu genellikle iki yarıyıl sürer. Haftada yaklaşık 30 saat ders verilmektedir. Çok iyi performans gösteren öğrenciler bir dönemden sonra “Feststellungsprüfung” (üniversite yeterlilik sınavı) alabilirler.

 

X