Almanya’da Üniversite

Almanya’da Üniversite için;

Lise veya meslek lisesi mezunu, ÖSYM sınavlarına girme, Türkiye’de veya Kıbrıs’ta örgün 4 yıllık örgün bir üniversiteyi kazanmak yeterlidir. ÖSYM kazandı belgesi (ÖSYM Yerleştirme Belgesi) 2 yıl geçerlidir.

Almanya’da Üniversite Nasıl Seçilir?

Almanya’da devlet üniversitesi ve özel üniversite arasında seçim yapabilirsiniz.

*Üniversiteler,

*Uygulamalı Bilimler Üniversiteleri ve

*Sanat, Film ve Müzik Kolejleri.

Hangisinin sizin için doğru? Ne okumak istediğinize bağlı olacaktır.

Tüm yükseköğretim kurumlarının kalitesi eşit derecededir.

Almanya’nın birçok bölgelerinde 400’den fazla devlet tarafından onaylanmış üniversite bulunur. Almanya üniversiteleri tüm bölümleri YÖK tarafından onaylıdır. Almanya üniversitelerinde yaklaşık 20.000 bölümde ders verilmektedir.

Almanya’da Üniversite Neden Önemlidir?

*Almanya’da üniversite okumak ile bulunduğumuz çevreden farklı bir ortamda yeni perspektifler kazandırıyor ve ufkumuzun genişlemesine yol açar.

*Almanya deneyimleri özgüveninizi artırır.

*Almanya’da eğitim sırasında uluslararası arkadaşlıklar da kişiliğinize zenginlik katar.

*Almanya’da üniversite eğitimi, Türkiye’de alacağınız eğitime göre daha iyi mesleki imkânlara sahip olmasına yol açmaktadır.

* Çocuğunuzun Almanya’da almış olduğu üniversite eğitimi ile daha kolay iş bulabilme avantajını getirmektedir.

*Almanya üniversite eğitimi ile öğrencinin Almanca dilini büyük ölçüde geliştirmesi ve uluslararası firmalarda iş bulması kolaylaşıyor.

* Alman devlet üniversitelerinden alınan her diplomaya Türkiye’de denklik verilmektedir.

Almanya Üniversiteleri Çeşitleri

Almanya’da üç çeşit yükseköğretim kurumu vardır.

1-Üniversiteler

2-Uygulamalı Bilimler Üniversiteleri

3-Sanat, Film ve Müzik Kolejleri

1-Almanya Üniversiteleri

Almanya’da üniversiteler temel olarak teorik bilgi verir. Almanya’da birçok üniversite belirli bir alanda uzmanlaşmıştır. Bunlara teknik üniversiteler ( Technische Universität, TU) veya eğitim kolejleri     ( Pädagogische Hochschule, PH ) denir. Bir üniversitede doktora eğitimi de alabilirsiniz.

2-Almanya Uygulamalı Bilimler Üniversiteleri

Almanya Uygulamalı Bilimler Üniversiteleri uygulamaya yönelik akademik yükseköğrenim sunmaktadır. Almanya uygulamalı bilimler üniversiteleri odak noktası teoriden ziyade profesyonel uygulamadır ve eğitim profesyonel yaşamın gereksinimlerine uyarlanmıştır.

Almanyada üniversite, birinci derece lisans, ikincisi yüksek lisanstır. Almanya Uygulamalı Bilimler Üniversitelerinin çoğunda doktora eğitimi mümkün değildir.

3-Almanya Sanat, Film ve Müzik Kolejleri

Sanat, film ve müzik kolejlerinde müzik, mimari, görsel sanatlar, drama, dans, endüstriyel ve moda tasarımı gibi sanatsal konuları incelenmektedir.

Bu kolejler modern medya üniversitelerinde yönetmenler, görüntü yönetmenleri, senaristler ve diğer film ve televizyon profesyonelleri yetiştirilmektedir.

Bu kolejlere giriş koşulları, giriş sınavında bir yetenek sınavı vardır. Son derece yetenekli adaylar doğrudan başvurabilirler.

Almanya Çift Üniversiteler (Almanya İkili Üniversiteler)

Klasik Uygulamalı Bilimler Üniversitesi derslerin yanı sıra, sanayi de uygulama ile akademik eğitiminizi profesyonel çalışma ile yakından ilişkilendirme fırsatı verir.

İşbirlikçi çalışmalar kursu seçerseniz, bir şirketle sözleşme imzalamanız da gerekir. Bu durumda eğitim yükseköğretim kurumlarında, uygulama ise şirketin tesislerinde yapılır. Çoğu durumda çalışma aşamaları ve öğrenim ücretleri ödenir.

Almanya Devlet Üniversiteleri ve Almanya Özel Üniversiteler

Almanya’daki üniversitelerin çoğu devlet tarafından finanse edilmektedir. Bazıları da kilise tarafından işletilmektedir ve devlet onaylı 120’den fazla özel kolej vardır. Almanya’da birçok özel üniversite uygulamalı bilimler üniversiteleridir.

Finansal Kaynaklar

Bir Yıl İçin 10.236 Euro (Aylık 853 Euro)

Almanya’da eğitiminize başlamadan önce, yeterli paranız olduğunu kanıtlamanız gerekir. Öğrencinin vize başvuru öncesinde Almanya herhangi bir bankasında 01.01.2020 10.236 Euro bulunması gerekir.

Engellenmiş bir hesap açmak ( Bloke Hesap Açma)

Engellenmiş (Bloke) bir hesap açmak nispeten kolaydır.

  1. Yeterince erken hesabınıza para yatırabilirsiniz.

Engellenen bir hesabı “Deutsche Bank” da veya Fintiba web üzerinden yapılabilir.

  1. Para çekme

Almanya’ya vardıktan sonra bankanızın bir şubesinden randevu almalısınız.

Uluslararası Öğrenciler İçin Hızlı Başvuru

Lise diplomanız Almanya’da tanınmıyorsa, bir Alman üniversitesine girmek için bir “Studienkolleg” (hazırlık kursuna) girmeniz gerekecektir.

Diplomanız Almanya’daki bir lisans programına kabul etmeye uygun değilse, sınava girmeniz gerekir. Buna ” Feststellungsprüfung”  (üniversite yeterlilik sınavı) denir.

STUDİENKOLLEG

Üniversitelerde ve uygulamalı bilimler üniversitelerinde “Studienkolleg” adı verilen hazırlık kursları verilmektedir. Almanya’da tüm yükseköğretim kurumları bu hazırlık kursları vermez.

Yeterli Almanca dil becerisine sahip olduğunuzu kanıtlamak için bir giriş sınavına girmeniz gerekir. Kural olarak, bir devlet yükseköğretim kurumunda bir hazırlık kursuna (“Studienkolleg”) katılmak ücretsizdir. Ancak, kurs katılımcıları tüm öğrencilerin ödemesi gereken dönem katkısını ödemek zorundadır.

“Studienkolleg” kursu genellikle iki yarıyıl sürer. Haftada yaklaşık 30 saat ders verilmektedir. Çok iyi performans gösteren öğrenciler bir dönemden sonra “Feststellungsprüfung” (üniversite yeterlilik sınavı) alabilirler.

X